Nowe fakty - Dowiedz się jak drukować części 3d w tych 12 banalnych krokach - proelektro

druk 3d rybnik

Popularność druku 3D


Druk 3D, który jest procesem umożliwiającym tworzenie obiektów trójwymiarowych na podstawie skonstruowanego modelu komputerowego, zyskuje coraz większą popularność. Dzięki coraz nowszym, a co ważniejsze tańszym, metodom wykorzystywania druk

Nowe fakty - Dowiedz się jak drukować części 3d w tych 12 banalnych krokach - proelektro druk 3d rybnik
u przestrzennego zyskuje on większe poparcie wśród przedsiębiorców działających w różnych branżach. Swoją rosnącą popularność druk 3D zawdzięcza także coraz większej dokładności i precyzji, z którą mogą być wykonywane określone przedmioty. Drukowanie przestrzenne posiada szerokie zastosowanie, poczynając od elektroniki, a kończąc nawet na medycynie. Z drukowania 3D można również korzystać w warunkach domowych posiadając odpowiedni sprzęt oraz materiały, jednak drukowanie przestrzenne w warunkach domowych będzie mniej dokładne niż w przypadku bardziej wyspecjalizowanych przemysłowych maszyn. Istnieje wiele metod druku 3D, z których każda posiada inne zastosowanie, co powoduje, że drukowanie przestrzenne może być używane w różnych branżach. Przykładową branża, która stosuje druk 3D jest elektronika.


Rodzaje druku przestrzennego


Obecnie można wyróżnić kilka metod tak zwanego wytwarzania addytywnego, które zalicza się do technologii druku 3D. Metody te znacząco się od siebie różnią i są wykorzystywane do wytwarzania różnych rodzajów przedmiotów. Druk 3D dzieli się za względu na dokładność drukowania, wykorzystywane materiały, sposób nakładania materiałów oraz szybkość wykonywania elementów. Poszczególne metody druku 3D posiadają różne zastosowania, oferują różne możliwości i są stosowane w odrębnych dziedzinach. Jednym z popularniejszych rodzajów druku przestrzennego jest tak zwane FDM, które polega na wyciskaniu termoplastycznego materiału przez dysze. Inną metodą drukowania przestrzennego jest SLS, która to metoda polega na nakładaniu cienkich warstw materiału budulcowego stapianego laserem. Istnieje wiele różnych metod drukowania przestrzennego, a każda z nich posiada unikatowe właściwości. Poszczególne rodzaje druku trójwymiarowego są dopasowywane w zależności od potrzeb produkcyjnych konkretnego przedmiotu.


Materiały wykorzystywane w druku przestrzennym


Technologia drukowania przestrzennego jest z powodzeniem używana w wielu dziedzinach, głównie dlatego, że posiada szerokie zastosowanie i korzysta z wielu metod oraz różnorodnych materiałów. Druk 3D posiada ogromne możliwości wytwarzania oraz odtwarzania różnych obiektów i elementów. Materiały, z których wytwarza się przedmioty za pomocą drukowania przestrzennego są najczęściej tworzywami sztucznymi, takimi jak PLA, czy ABS. Innymi materiałami z tworzywa sztucznego, które mogą być używane w druku przestrzennym, są nylon, PETG, czy też kompozyt plastiku i gipsu. Rodzaje bardziej przemysłowych oraz mniej typowych drukarek przestrzennych mogą używać także innych materiałów, takich jak czekolada, żywica, guma lub metal. Rodzaj wykorzystywanych materiałów przy drukowaniu przestrzennym jest więc mocno uzależniony od typu drukarki oraz zastosowania wytworzonych przedmiotów. Najczęściej jednak druk 3D jest wykorzystywany do wytwarzania takich przedmiotów, których materiałem budulcowym są tworzywa sztuczne. Dobrym przykładem drukowania elementów przy użyciu tworzyw sztucznych jest elektronika.


Jak wygląda drukowanie przestrzenne


Druk 3D, często inaczej nazywany po prostu drukiem przestrzennym, jest procesem wytwarzania obiektów trójwymiarowych na podstawie projektu modelu komputerowego. W celu wytworzenia danego obiektu za pomocą technologii druku przestrzennego konieczne jest spełnienie poszczególnych elementów takiego procesu. Druk 3D jest procesem, który posiada cztery kluczowe elementy, a są to trójwymiarowy model komputerowy, program do obróbki modelu, urządzenia do drukowania 3D oraz materiał wykorzystywany do druku. Obecność wszystkich tych elementów jest niezbędna do przeprowadzenia procesu drukowania metodą 3D. Każdy z elementów drukowania przestrzennego posiada konkretne wytyczne co do sposobu jego realizacji. Technologia druku 3D bywa także nazywana inaczej technologią addytywną. Przedsiębiorcy oferujący usługę druku 3D muszą zadbać o zapewnienie wszystkich elementów procesu drukowania swoim klientom. Wytwarzanie obiektów metodą druku trójwymiarowego wymaga właściwego dopasowania poszczególnych elementów procesu do rodzaju drukowanego przedmiotu.



© 2019 http://proelektro.sauny.kolobrzeg.pl/